Навчальні екскурсії є обов’язковими та необхідними складовими навчально-виховного процесу. Вони організовуються у навчальних закладах, щоб формувати в учнів уміння спостерігати за навколишнім світом, сприяти розвитку наукового мислення, інтересу до вивченого матеріалу і реалізують краєзнавчий принцип у викладанні предметів природничого циклу.
З метою ознайомлення вчителів з можливостями використання місцевого матеріалу під час проведення навчальних екскурсій 17 червня 2013 року був проведений районний семінар-практикум учителів біології та членів районної творчої групи учителів природничого циклу. Методист районного методичного кабінету відділу освіти, молоді та спорту Тростянецької районної державної адміністрації Разбєйко Л.В. зупинилась на методичних питаннях організації та проведення навчальних екскурсій, познайомила вчителів зі збіркою авторських наробок «Навчальні екскурсії з предметів природничого циклу», які були розроблені вчителями біології та географії Тростянецького району, членами творчої групи вчителів природничого циклу Тростянецьких спеціалізованих шкіл І-ІІІ ступенів № 1 – Москальовою О.М. та Мягковою В.М., № 2 –Гулаковою Т.І. та Пановою Л.П., № 3 – Дашутіною Л.В. та Харченко А.І., № 5 – Міщенко О.В. та Тертичною Г.О., загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 4 – Тертичним Є.О. Даний збірник був розроблений учителями творчої групи з метою забезпечення науково-методичного супроводу організації навчальних екскурсій з природничих дисциплін. Автори виявили творчий підхід до справи, були розроблені всі екскурсії з біології, географії та природознавства згідно діючої Програми : «Умови існування рослин і тварин нашого краю» (Природознавство, 5 клас), «Ознайомлення з компонентами природи своєї місцевості та вивчення взаємозв’язків між ними» (Географія, 6 клас), Розпізнавання найпоширеніших бур’янів (Біологія, 7 клас ), «Екскурсія на луки. Ознайомлення з комахами та хребетними» (Біологія, 7 клас), «Лікарські рослини рідного краю (трав’янисті рослини)» (Біологія, 8 клас), «Збирання колекції місцевих гірських порід або вивчення їх видобутку в місцевому кар’єрі» (Географія, 8 клас), «Сезонні зміни в біогеоценозах» ( Біологія, 10 клас)
Семінар був незвичайний, адже проводився він у лісовому масиві, на пасіці. Господар пасіки, він же учитель біології Смородинського навчально-виховного комплексу: загальноосвітня школа І-ІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад Олександр Миколайович Шевченко, на прикладі місцевого матеріалу показав присутнім варіанти проведення навчальної екскурсії у 7 класі «Ознайомлення з комахами». Він розповів про умови розведення бджоли медоносної, про взаємозв’язок організмів з середовищем існування і показав це на практиці.
Відбувся обмін досвідом по проведенню навчальних екскурсій у загальноосвітніх навчальних закладах Тростянецького району.
Семінар завершили чаєм з місцевих цілющих трав і запашним духмяним липовим медом.